pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

DekoracjeWnętrza

Jak pomalować meble?

Jak pomalować meble?

Malowanie mebli to sposób aby nadać im nowe życie. Tego typu swoisty „remont” nie musi wiązać się z dużymi kosztami, a pomalowanie mebli zapewnia im piękny wygląd na długi czas i pozwala odmienić każde wnętrze, do którego trafią. Zwolennicy malowania mebli wskazują też, że jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i zdecydowanie tańsze niż zakup nowych mebli. Wymaga jednak nieco pracy. Oto wskazówki jak pomalować meble by dać im nowe życie.

Jak pomalować meble? Instrukcja KROK PO KROKU

Malowanie mebli nie jest trudne, ale należy się do tego odpowiednio przygotować.
Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac malarskich należy rozkręcić i rozłożyć wszystkie części, a najbardziej istotne są uchwyty do mebli, fronty, zawiasy i stopki. Następnie konieczne jest dokładne umycie mebli. Należy to jednak robić delikatnie, aby nie przemoczyć drewna. Można w tym celu użyć płynu do mycia naczyń, który dobrze usuwa osady i zanieczyszczenia. Czasami konieczne jest także usunięcie wierzchniej warstwy, jednak zależy to od powierzchni jaką mają meble. W sytuacji kiedy nie ma na nich uszkodzeń, a lakier lub farba dobrze wyglądają, to wystarczy zewnętrzną warstwę odpowiednio zmatowić za pomocą papieru ściernego. Jeśli jednak na meblach widoczne są odpryski lub nierówności to bardzo ważne jest starcie wierzchniej warstwy – aż do drewna. Pozwoli to uzyskać równą powierzchnię i stworzy dobrą bazę do malowania.
Po zakończeniu oczyszczania i ścierania meble należy oczyścić z pyłu i przetrzeć wilgotną szmatką lub denaturatem.
Po tego typu zabiegach można już przystąpić do właściwego malowania powierzchni mebli.

Etapy malowania mebli

W praktyce malowanie mebli zależy od rodzaju farby, która zostanie do tego wykorzystana. Jeśli stosujemy farbę akrylową to dobrze zastosować warstwę podkładową – zwłaszcza wówczas gdy meble są mocno „zużyte”. Zapewni to dobrą przyczepność kolorowej farby do powierzchni.
Zawsze malowanie należy rozpocząć od użycia małego pędzla, którym pokrywa się wszelkie zakamarki. Następnie należy przejść do malowania właściwego z użyciem dużego pędzla lub wałka.
Na ogół poleca się nałożenie trzech, cienkich warstw farby, przy czym pierwsza z nie musi dokładnie pokrywać powierzchni mebli, natomiast ostatnia powinna wyrównać ją. Jeśli wybiera się inne farby niż akrylowe to można zdecydować się na dwie warstwy. Co istotne, pomiędzy poszczególnymi warstwami farby można zastosować papier ścierny, którym delikatnie przetrze się meble by pozbyć się nierówności lub powstałych pęcherzyków powietrza.

Malowanie mebli nie jest trudne, a pozwala nadać im nowy, piękny wygląd na wiele lat.

Udostępnij