pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

DomWnętrza

Jak wyciszyć pokój, aby móc mieszkać naprawdę komfortowo?

Jak wyciszyć pokój, aby móc mieszkać naprawdę komfortowo?

Wyciszyć mieszkanie można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wybudowanie się w leśnej głuszy, do której praktycznie nikt nie ma dostępu. Drugim, znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem, jest zastosowanie specjalnych technik budowlanych. Dzięki nim skuteczne wygłuszenie pokoju stanie się rzeczywistością.

Wytłumienie czy wygłuszenie? Co wybrać?

Mówiąc o ograniczeniu wpływu hałasu na życie mieszkańców mieszkania, ma się najczęściej do czynienia z dwoma pojęciami: wytłumienia i wygłuszenia. Pojęcie wytłumienia wiąże się z takim zaaranżowaniem pokoju, aby ograniczyć do minimum ilość pojawiających się w nim dźwięków. Dzięki odpowiedniej aranżacji, dźwięki takie jak muzyka, rozbicie szkła, czy rozmowa, nie będą miały tak dużego wpływu na życie znajdujących się w mieszkaniu osób. Czymś zupełnie innym jest wygłuszenie mieszkania. Jak wygłuszyć pokój? Można to zrobić np. za pomocą specjalnych paneli lub tapety, dzięki którym możliwe będzie całkowite odizolowanie wnętrza mieszkania od głosów emitowanych z zewnątrz.

Co wybrać do wygłuszenia ścian?

1. Tapeta dźwiękoszczelna

Najprostszym sposobem na wygłuszenie ścian jest montaż specjalnych, dźwiękoszczelnych tapet. O skuteczności wybranego produktu świadczy m.in. to, jaka jest jego faktura. Najlepiej postawić na chropowate materiały, które dużo lepiej absorbują dźwięki niż materiał gładki. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w pokojach wewnętrznych, które nie graniczą np. z pokojem hałaśliwych sąsiadów.

2. Panele ścienne

Alternatywą dla tapet są specjalne, wykonane z tworzywa sztucznego panele ścienne. Wypełnia je specjalna pianka, która charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem pochłaniania fali dźwiękowej. Co więcej, panele – choć droższe od tapet – to jednak zapewniają użytkownikowi równie wysoki poziom estetyki. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów wykorzystuje je np. w roli dekoracyjnej.

3. Ekran akustyczny

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż tzw. ekranów akustycznych. Elementy te wykonane są najczęściej z trwałego, metalowego stelażu, wewnątrz którego znajduje się wełna mineralna. Co ważne, wariant ten wyróżnia się bardzo dużą skutecznością w tłumieniu dźwięków, co oczywiście wynika z właściwości technicznych wełny mineralnej. Trzeba jednak pamiętać, że ekran tworzy dodatkową, wewnętrzną ścianę, której grubość waha się w granicach od 5 do nawet 10 cm.

Podsumowując, do wygłuszania pokojów najlepiej stosować panele lub ekrany akustyczne. Niestety, charakteryzuje się one dość dużą grubością, co jednoznacznie wpływa na ograniczenie dostępnej w pomieszczeniu przestrzeni.

Udostępnij