pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

DomWnętrza

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim i industrialnym – podobieństwa i różnice

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim i industrialnym – podobieństwa i różnice

Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie? Poszukujesz inspiracji, jak urządzić przestronne i minimalistyczne, ale przytulne wnętrze? Niesłabnącą popularnością w dziedzinie wystroju wnętrz cieszą się już od kilku lat posiadające właśnie te cechy styl skandynawski i industrialny. Dowiedz się, czym różnią się aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim od industrialnych, i jak stworzyć je w swoim mieszkaniu.

Cechy wspólne stylu skandynawskiego i industrialnego

Jakie cechy łączą wnętrza w stylu industrialnym i skandynawskim? Przede wszystkim jasna, otwarta przestrzeń. Duże, odsłonięte okna w połączeniu z często otwartymi pomieszczeniami optycznie powiększają nawet niewielkie mieszkanie. Oba stylu cechuje również minimalizm pod względem wyboru form, gamy kolorystycznej i ilości oraz rodzaju dodatków.

Czym się od siebie różnią?

Styl skandynawski, chociaż jest zdecydowanie nowoczesny, odwołuje się do tradycyjnych wnętrz oraz naturalnych kolorów i motywów. Oprócz klasycznej bieli na ścianach, do mieszkania w stylu skandynawskim wprowadzamy dużo naturalnego drewna – podłogi, drewniane meble (często również malowane na biało) czy dekoracyjne drewniane panele naścienne. Dodatki i tekstylia mogą wprowadzać szarości, zielenie albo błękity. Z kolei mieszkania w stylu industrialnym są wzorowane na loftach, mieszkaniach w budynkach pofabrycznych, więc drewniane podłogi zostają w nich zastąpione betonowymi, a w miejsce naturalnych motywów wprowadzamy surowe, modernistyczne formy. Głównymi materiałami są metal, cegła i beton.

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Główny element wyróżniający styl skandynawski to białe ściany w każdym pomieszczeniu. W pojawiających się coraz to nowych wariacjach możemy pozwolić sobie na większą dowolność, tak długo, dopóki ściany będą jasne, jednolite i raczej chłodne. Do mieszkania w stylu skandynawskim wstawiamy meble i dodatki pochodzące z niskobudżetowej produkcji masowej albo przedmioty odnowione, z uwagi na cechującą ten styl dbałość o środowisko naturalne. Czarującym dodatkiem w stylu skandynawskim mogą być świeczniki – latarenki albo ozdoby wprost ze świata natury – rzeczne kamienie czy suszone kwiaty.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Beton architektoniczny i ceglane ściany uzupełniamy meblami o czarnych, metalowych nogach i blatach ze szkła albo surowo wykończonego drewna. Tutaj również dobrze sprawdzi się dobieranie mebli i dodatków w antykwariatach i na targach staroci – pamiętajmy, że pierwszymi mieszkańcami pofabrycznych dzielnic byli artyści, którzy często kompletowali wyposażenie swoich mieszkań z przypadkowych przedmiotów. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie – lampy w formie dużych żarówek Edisona albo o metalowych, giętych kloszach dobrze spełnią swoje zadanie.

Udostępnij