pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

OświetlenieWnętrza

Jak wyczyścić i jak wypolerować lampy w domu?

Jak wyczyścić i jak wypolerować lampy w domu?

Z czasem lampy w domu mogą utracić swój pierwotny blask. Osadzający się na nich kurz oraz zabrudzenia mogą nie tylko pogorszyć ich wygląd, lecz też sprawić, że nie będą odpowiednio oświetlały pomieszczeń. Jak wyczyścić i wypolerować lampy z różnych materiałów? Sprawdź porady!

Czyszczenie lampy z kloszem szklanym

Szklane klosze lamp warto myć, aby wyglądały jak nowe. Jak oczyścić i jak wypolerować lampy z kloszami ze szkła?

W wielu lampach klosze są zdejmowane lub wykręcane, dlatego w celu ich dokładnego umycia warto na początku je zdjąć, a potem zanurzyć w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Należy oczyszczać je delikatnie, by ich nie uszkodzić.

Na koniec klosz można wypolerować z użyciem suchej i miękkiej szmatki, która zlikwiduje wszelkie smugi.

Do czyszczenia i polerowania można także wykorzystać ocet, który pozwala na wydobycie blasku ze szkła.

Czyszczenie metalowych elementów lamp

Lampy z metalowymi elementami również wymagają odpowiedniego wyczyszczenia. W tym celu także należy wykorzystać wodę wraz z detergentem jak płyn do mycia naczyń.

Gdy elementów lampy nie można zdjąć, należy wyczyścić je z użyciem wilgotnej ściereczki.

Jeżeli na metalowych elementach pojawiła się rdza, najlepiej zastosować dedykowane środki do usuwania rdzy, które poradzą sobie z nią szybko i skutecznie.

Można zastosować także domowe środki na rdzę, na przykład papkę z sody oczyszczonej z wodą, ocet lub mieszankę wykonaną z soku cytrynowego i soli. Taki preparat nakłada się na zardzewiałe miejsca, pozostawia na jedną lub parę godzin, a potem usuwa i standardowo czyści powierzchnię. Można też zastosować szczoteczkę.

Polerowanie żyrandola kryształowego

Wykonany z efektownego kryształu żyrandol może być chlubą domu. Aby prezentował się olśniewająco, należy regularnie go czyścić. Jak wypolerować lampy z kryształu?

Jeżeli jest to możliwe, lampę warto rozebrać i osobno wyczyścić jej elementy. Najlepiej wykorzystać wtedy wodę z płynem do mycia naczyń lub z octem (1 łyżka octu na 1 litr wody).

Gdy jednak demontaż elementów z żyrandola nie jest możliwy, najlepiej czyścić go z użyciem wilgotnej ściereczki albo miękkiego pędzelka, by usunąć kurz.

Aby wypolerować kryształy, można też przetrzeć je miękką ściereczką lub wacikiem z alkoholem.

Czyszczenie materiałowego abażura lampy

Nieco bardziej kłopotliwe może być wyczyszczenie lamp wyposażonych w materiałowe abażury.

Gdy abażur wymaga kompleksowego wyczyszczenia, najlepiej zdjąć go z lampy i zanurzyć w wodzie z płynem do mycia naczyń albo płynem do prania w misce odpowiadającej jego wielkości. Można też posiłkować się ściereczkami, miękkimi szczoteczkami.

Kurz z materiałowego abażuru można też zebrać za pomocą odkurzacza z miękką końcówką do tekstyliów.

Udostępnij