pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

OświetlenieWnętrza

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Aranżacja łazienki wymaga dobrej organizacji. Bardzo często łazienka jest niewielkich rozmiarów, a przez to mało ustawna. Istotną rolę podczas wystroju tego pomieszczenia odgrywa oświetlenie. Jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze?

Oświetlenie do łazienki – co wybrać?

Światło w łazience musi być jasne. Najczęściej nie ma w niej okna, a więc musimy korzystać jedynie ze światła sztucznego. W łazience kobiety się malują i muszą widzieć wszystko dokładnie tak jak w świetle naturalnym. Dlatego najlepszym wyborem jest ciepłe oświetlenie. W łazience powinny być przynajmniej dwa źródła światła. Pierwsze główne powinno wisieć na suficie. Mogą to być także halogeny odpowiednio rozmieszczone na całej powierzchni. Dodatkowo nad lustrem powinno znaleźć się także światło, które będzie używane podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Jakie lampki wybrać do łazienki?

Przy pomocy oświetlenia możemy sprawić, że wnętrze całkowicie się zmieni. Odpowiedni dobór źródeł światła, barwy żarówki oraz rozmieszczenie potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat. Na suficie warto powiesić plafon, który oczywiście musi być odporny na wilgoć. Wybierając oświetlenie, należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby lampa po kilku tygodniach nie przestała działać. O wodoszczelności świadczy parametr określany skrótem IP. Do łazienki najlepiej wybrać lampę o parametrze IP powyżej 40. Nad lusterkiem możemy powiesić ozdobny kinkiet lub plafon, który także powinien być odporny na wilgoć. To światło powinno mieć zdecydowanie dużą moc, aby można było dokładnie przejrzeć się w lustrze. Doskonałym elementem ozdobnym może być także taśma Led, która będzie otaczać lustro. Szczególnie sprawdzi się podczas relaksującej kąpieli.

Jak zaaranżować małą łazienkę?

Dobre oświetlenie może sprawić, że nawet mała łazienka będzie wyglądała na znacznie większą. W takim pomieszczeniu warto położyć białe płytki i wykończyć wnętrze jasnymi dodatkami. Dzięki temu optycznie zwiększy się powierzchnia łazienki. W niewielkiej łazience, zamiast wanny powinien znaleźć się prysznic. Pod prysznicem można położyć płytki w innym kolorze, aby wydzielić tę przestrzeń. Oczywiście nie tylko płytki nadają się do łazienki. Coraz powszechniej używane są farby, które są odporne na dużą wilgotność i wodę. Bardzo szeroka paleta barw pozwala na aranżację łazienki na wiele sposobów. Rezygnacja z płytek oznacza także niższe koszty, gdyż malowanie jest tańsze. Wiele osób potrafi pomalować samodzielnie ściany, a kładzenie płytek jest znacznie trudniejszym zadaniem, które wymaga znajomości fachu.

Udostępnij