Ściany osłonowe stanowić mogą jeden z najbardziej wyrazistych elementów zewnętrznego wyglądu budynku – pod warunkiem, że odpowiednio zadba się o efekt, który mają wywrzeć. Nie sposób zaprzeczyć, że to właśnie one przyciągają na ulicy spojrzenie niejednego obserwatora.
Jednym z ciekawych rozwiązań jest postawienie na fasady aluminiowe, które wykorzystywane są między innymi przy konstrukcji elementów elewacji budynków użyteczności publicznej, takich jak: urzędy, banki, biurowce, hotele, hale sportowe, centra handlowe. Co więcej, w ostatnim czasie swoje zastosowanie zaczynają odnajdywać także np. w domkach jednorodzinnych – stanowią one szczególnie interesujący element dla miłośników nowatorskich rozwiązań. Nie sposób więc odmówić fasadzie pełnienia funkcji reprezentacyjnej całego budynku, a także działających na jej terenie organizacji – warto więc zauważyć, że zastosowanie fasad aluminiowych, m.in. produkowanych przez Aliplast (https://www.aliplast.pl/oferta/systemy-fasadowe/fasada-modulowa), nie tylko przyciąga spojrzenie, ale także wywiera wrażenie nowoczesności oraz innowacyjności.
Fasady aluminiowe
Ten rodzaj fasad wykorzystywany jest w wielu konstrukcjach przestrzennych, których jednym z głównych zadań pozostaje zapewnienie odpowiedniego doświetlenia wnętrza budynku, a tym samym zapewnienie klimatu i komfortu, który jest odpowiednio dobrany dla danej grupy odbiorców.
Obecnie szczególnie na popularności zyskują aluminiowe fasady słupowo-ryglowe z wykorzystaniem wypełnienia szklanego. Ten typ fasady złożony jest z lekkich ścian osłonowych z wykorzystaniem specyficznych dla tego typu konstrukcji profili aluminiowych i szkła. Zdecydowanie pozytywnymi aspektami tego rodzaju konstrukcji pozostaje fakt, że idealnie nadają się one do wykorzystania w centrach miast, ponieważ dzięki swojej wysokiej izolacji akustycznej, umożliwiają wygłuszenie hałasów dobiegających z niemal wiecznego zgiełku. Dodatkowo jedną z cech charakterystycznych zbudowanej w ten sposób fasady jest wysoki współczynnik izolacji termicznej, dzięki czemu budynek jest bardzo dobrze chroniony przed zimnem.
Co więcej, mimo że fasada aluminiowa pozostaje mocną i niezwykle wytrzymałą konstrukcją, możliwe pozostaje podwyższenie parametrów wytrzymałościowych profili – poprzez wzmacnianie ich płaskownikami i kształtownikami aluminiowymi lub stalowymi wsuwanymi w komory profili. Bezpieczeństwo i wysoka stabilność konstrukcji uzyskiwana jest także dzięki zastosowaniu wzmocnionych wewnętrznie profili aluminiowych.