pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

DekoracjeWnętrza

Jak odnowić stare meble? Garść inspiracji

Jak odnowić stare meble? Garść inspiracji

Ostatnimi czasy renowacja starych mebli to łatwy, przyjemny i szybki sposób na to, by całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Osoby, które zastanawiają się, jak odnowić stare meble, mogą skorzystać z kilku porad, które sprawią, że ich wnętrza nabiorą zupełnie nowego charakteru.

Dlaczego odnawianie starych mebli jest tak popularne?

Osoby, które fachowo zajmują się renowacja starych mebli jednogłośnie twierdzą że ich jakość jest bardzo wysoka. Oczywiście, warto ich wygląd dopasować do współczesnych trendów, by były one prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Niemniej jednak, renowacja starych mebli to sposób na uzyskanie oryginalnych, niepowtarzalnych elementów wyposażenia, których nie sposób kupić we współczesnym w sklepach. Nic więc dziwnego, że stare kredensy, fotele czy też komody osiągają zawrotne ceny na rynku wtórnym. Osoby, które nabrały wprawy w ich renowacji, nie mogą narzekać na brak klientów.

Jak odnowić stare meble?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na odnowienie mebla, jest jego pomalowanie. Oczywiście, warto przygotować sobie zawczasu miejsce do przeprowadzenia renowacji. Podłogi i ściany dobrze jest zabezpieczyć przy pomocy folii, by uniknąć ich zanieczyszczenia. Warto także zadbać o odpowiednią wentylację, zwłaszcza w przypadku stosowania farb, które wydzielają silne zapachy.

Meble malować można na różne sposoby. Przede wszystkim, trzeba rozpocząć od usunięcia starych warstw lakieru lub też farby. Malowanie nie tylko odświeża wygląd mebla, ale także zakrywa różne mankamenty i ubytki. Do malowania mebli można stosować farbę kredowa, bejcę, emalię czy też lakier olejny.

Osoby, którym wydaje się, że malowanie mebli wymaga zbyt wiele zachodu, mogą skorzystać z okleiny. Jest to coś w rodzaju tapety, zazwyczaj samoprzylepnej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wzorów, dzięki którym stare meble mogą zyskać zupełnie nowy charakter.

Tapicerowanie mebli na własną rękę

Nie trzeba być tapicerem, by wymienić obicie w starym fotelu, kanapie czy też krześle. Drewniane elementy tych mebli można odmalować, a zużyte tkaniny – wymienić. Tkanina obiciowa dostępna jest w niewielkich cenach, dlatego renowacja może odbyć się niskim kosztem. Warto także wyposażyć się w prosty zszywacz tapicerski. Własnoręczne tapicerowanie jest możliwe w przypadku prostych, nieskomplikowanych mebli, które nie wymagają wymiany całej konstrukcji.

Podsumowując, odpowiedzi na to, jak odnowić stare meble, jest naprawdę wiele. Wystarczy włożyć nieco pracy, a także wykazać się kreatywnością, by osiągnąć naprawdę niepowtarzalne efekty.

Udostępnij