pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

DomOświetlenie

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

W dzisiejszych czasach koszt korzystania z różnego rodzaju fachowców od elektryki czy hydrauliki jest bardzo duży, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na samodzielny montaż chociażby lamp. Popularnym rozwiązaniem obecnym w wielu domach i mieszkaniach jest czujnik ruchu. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie jak podłączyć czujnik ruchu do lampy.

Podłączanie czujnika ruchu do lampy – jak to zrobić?

W większości przypadków, aby podłączyć czujnik ruchu do lampy wystarczy jedynie dokładnie przeczytać instrukcję producenta i stosować się do zawartych w niej informacji na temat montażu oraz konfiguracji urządzenia. Pierwszym krokiem w montażu czujnika ruchu jest jednak odłączenie zasilania, co jest istotne szczególnie przy instalacji o napięciu 230 woltów. Po odłączeniu zasilania należy zapoznać się z rysunkiem technicznym dołączonym do instrukcji i postępować według jego wytycznych. Czujnik ruchu można podłączać zarówno do zwykłych lamp oświetleniowych, jak i lamp halogenowych. Jeden czujnik może zostać przyłączony do nawet kilku rodzajów lamp. W takim przypadku należy go jednak podłączać przed równoległą instalacją ze względu na to, że prąd musi płynąć do każdej lamp z osobna przez detektor. Należy również zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, jakie może przenosić czujnik. Nie może być bowiem ono mniejsze niż maksymalne obciążenie lampy. Warto na to zwracać uwagę, a w przypadku posiadania czujnika o mniejszym obciążeniu maksymalnym w stosunku do lampy, należy wykorzystać większą ich ilość bądź zakupić czujnik o większej mocy.

Różne możliwości podłączania czujnika ruchu

Aby dokonać poprawnego montażu czujnika ruchu do lampy, należy przede wszystkim zwracać dokładną uwagę na wszelkie informacje i wskazówki zawarte w obowiązkowo dołączanej instrukcji obsługi. Czujniki można montować zarówno do żarówek, jak i lamp LED. Poprawne doprowadzenie zasilania do czujników musi się odbyć zgodnie z oznaczeniami zawartymi na konektorze. Ważną kwestią jest również przyłącze, jakie występuje w miejscu zamieszkania. Jeżeli jest ono trójfazowe, należy zwrócić uwagę na napięcie zawarte pomiędzy nimi. Jeżeli przekracza ono 230 woltów, należy podłączyć kilka czujników. Możliwe jest również podłączanie czujników z wyłącznikiem. Należy wówczas podłączyć wspólny zacisk na wyłączniku, który będzie miała za zadanie spełniać funkcję wyjścia. Zacisk wyjściowy podłączany jest w takim przypadku do czujnika, a wejściowy do fazy. Czujniki z wyłącznikiem to dość popularne rozwiązanie umożliwiające sterowanie oświetleniem przed wejściem do mieszkania lub domu.

Udostępnij