pandecor.pl

Blog o wnętrzach, aranżacjach i domu.

DomWnętrza

Jak prawidłowo pomalować ścianę?

Jak prawidłowo pomalować ścianę?

Malowanie ścian to najszybszy i najprostszy sposób na odświeżenie mieszkania lub całkowitą zmianę jego wystroju. Czynność ta nie jest trudnym i wymagającym dużej wiedzy zajęciem, więc bez przeszkód można ją wykonać we własnym zakresie. Samodzielne malowanie ścian to także świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, które należałoby zapłacić wynajętej ekipie remontowej.

Choć malowanie wydaje się bardzo banalnym zajęciem, to jednak warto się do niego odpowiednio przygotować, aby efekt był na najwyższym poziomie. Na co zatem zwrócić uwagę?

Podstawowe zasady

Jak malować ścianę? Starannie i precyzyjnie – to chyba najlepsza odpowiedź na to pytanie. Malowanie ścian jest znacznie prostsze od układania płytek podłogowych lub ściennych, wystarczy tylko przestrzegać kilka zasad.
Przede wszystkim przed rozpoczęciem malowania należy zaplanować pracę na dzień bezdeszczowy, słoneczny, ale nie upalny. W ten sposób farba będzie schła w odpowiednim tempie. Jeśli dzień będzie upalny, to farba może wyschnąć za szybko, w efekcie czego powstaną nieestetyczne pęknięcia.
Kolejną ważną zasadą jest prawidłowe przygotowanie ścian. Należy je wyczyścić i wygładzić. W razie potrzeby należy także uzupełnić każdy ubytek, tak aby powierzchnia ściany bądź sufitu była idealnie gładka.
Ostatnią zasadą, o jakiej można wspomnieć to cierpliwość. Podczas malowania nie należy się spieszyć. Każda warstwa farby musi być idealnie sucha przed nałożeniem kolejnej.

Dobór farb

Podczas malowania równie ważny jest kolor, jak i rodzaj farby. Zupełnie inna farba sprawdzi się w pomieszczeniach podatnych na wilgoć – kuchnia, łazienka, a inna w sypialni, czy salonie. Zatem nie mając doświadczenia w malowaniu ścian, warto przed zakupem poprosić o pomoc osoby doświadczonej lub doradcy w sklepie budowlanym. Osoba pracująca w takim miejscu z pewnością podpowie, jaki typ farby wybrać do danego pomieszczenia.
Poza wyborem typu farby równie ważny jest jej kolor. Powinien być to odcień pasujący do pozostałych pomieszczeń lub wystroju remontowanej przestrzeni. Warto wybierać kolory, wśród których domownicy czują się najlepiej, ponieważ wpływa to na jakość i komfort użytkowania pomieszczenia. Odpowiednio dobrany odcień do przeznaczenia lub usytuowania pomieszczenia może optycznie zmienić jego proporcje, lub ukryć niektóre mankamenty. Nie każdy kolor będzie odpowiedni do mocno nasłonecznionego pokoju, jak i tego zacienionego. Zatem przed kupnem farby należy wcześniej ustalić efekt, jaki chcemy uzyskać po zakończeniu remontu.

Udostępnij